Czytacie tego bloga, bo lubicie ględzenie o szmatkach, co nie? No to macie: w wersji audio.

Podczas rozmów z Łukaszem Masłowskim, autorem bloga Outdersen, oraz Mikołajem Pawełczakiem z Blue Loafers padł pomysł, żeby połączyć siły i zrobić coś razem. Dyskusje jakie toczyliśmy bardzo fajnie się kleiły – wszyscy trzej mamy sporo wspólnego jeśli idze o podejście do męskiej mody, wszyscy prowadzimy blogi na których dajemy mu wyraz, ale każdy ma też swoją odrębną perspektywę. Ja jestem jednak bardzo krakowocentryczny. Łukasz, choć głównie działa w Poznaniu, więcej jednak jeździ, a Mikołaj na stałe mieszka w Londynie – to musi wpływać na spojrzenie na wiele rzeczy, w tym i styl.

Stwierdziliśmy więc, że spróbujemy zdzwonić się w trójkę, nagrać to i puścić w świat. A nuż to kogoś zainteresuje. Stąd więc podcast – adekwatnie zatytułowany Gadka Szmatka – którego pierwszy odcinek wam niniejszym prezentujemy.

Prosimy o wyrozumiałość – to dla nas samych eksperyment i po nagraniu tego pierwszego odcinka sami zauważyliśmy, że jest sporo rzeczy, które należy poprawić w kolejnych (jeśli takowe będą). Wyeliminować trzeba trochę zgrzytów technicznych; całość jest chyba jednak trochę przydługa, do tego chyba jeden z nas będzie musiał wziąć na siebie rolę prowadzącego, który utemperuje skłonność reszty do monologowania. Wyszło też trochę hermetycznie – jeśli nie wiecie co to Pitti, to się nie dowiecie (pomimo tego, że jest o Pitti mowa).

Niemniej wydaje nam się, że nie jest całkiem źle. Mamy nadzieję, że taka forma was zainteresuje i będziecie chcieli więcej.

Czekamy też na uwagi, wskazówki, pytania, oraz – oczywiście – pochwały. Możecie komentarze umieszczać tu, możecie napisać maila zaadresowanego do całej naszej trójki na kontakt.gadkaszmatka@gmail.com.

A tymczasem, jeśli macie wolną godzinę – na przykład musicie przeprasować sobie koszule – zapraszam do odsłuchania pierwszego odcinka Gadki Szmatki:

O autorze

Szymon Jeziorko

Nazywam się Szymon Jeziorko. Noszę krawaty i kompulsywnie o tym piszę. Więcej...

Bądź w kontakcie

 • Robert

  Szczerze mówiąc – wyszło świetnie. Nie każdy wpis chce mi się czytać, mimo że każdy jest interesujący. Na prawdę bardzo dobry pomysł Panowie. Chętnie przesłucham każdą gadkę szmatkę o modzie męskiej 🙂

  • SJ

   Dzięki! 🙂

 • Vuko

  Bardzo mi się podobało, nie mogę się doczekać kolejnych części!

 • cotakelegancko

  Prawdę mówiąc, od momentu gdy w jakimś tekście kiedyś wspomniałeś, że słuchasz podcastów (zdaje się, że od Ciebie dowiedziałem się o Serial), czekałem kiedy weźmiesz się za tego typu projekt. Nie miałem jeszcze okazji przesłuchać pierwszego odcinka, ale już teraz muszę pogratulować Waszej trójce szukania nowych form.

  Podcastów raczej nie słucha się na komputerze – będzie wersja na iTunes?

  • SJ

   Ja słucham na komputerze, prasując koszule ;]

   Ale pewnie będzie, bo chcemy tę zabawę kontynuować, a iTunes to wygodna forma.

   • cotakelegancko

    Też kiedyś tak robiłem, ale po wypróbowaniu dobrej appki do podcastów (np. darmowego Overcast) nie ma powrotu. 😉

 • Wiktor Bonderek

  Świetna sprawa. Sam słucham podobnych podcastów Briana z He Spoke Style, dobry umilacz czasu. :>

 • Tomek

  Super pomysł i czekam z niecierpliwością na kolejne gadki szmatki! 🙂

 • Rafał Stec

  Bardzo przyjemnie i ciekawie się was słucha! 🙂

 • Panna Zofia

  Piszę, ponieważ poczułam się wywołana do tablicy.
  Otóż Panie Szymonie – tak: są tacy, którzy przebijają się przez Pana bloga Studencka Elegancja od samego początku. Trafiłam tam całkiem niedawno i postanowiłam, że zanim przejdę do frenetycznego śledzenia Pańskich poczynań tutaj, najpierw zorientuję się co było przedtem.
  Ja wiem, że w swym rozwoju większość z nas wolałby zapomnieć o tym co było wcześniej, prezentując się światu jako już gotowa marka, dla mnie jednak śledzenie tego jak ludzie się zmieniają i rozwijają jest bardzo interesujące. I tak z każdym kolejnym wpisem na Studenckiej Elegancji można ten postęp zaobserwować – chodzi nie tylko o stylizacje, opinie i rady, ale o cały sposób bycia, na który składa się dbałość o wygląd, zwracanie uwagi na szczegóły, troska o przedmioty, którymi się otaczamy oraz docenianie wszelkich przejawów piękna (o czym zresztą Panowie mówią na samym początku rozmowy). Poza tym mimo tego, że na Studenckiej Elegancji wpisy z samego początku są dość nieuporządkowane, wielowątkowe i czasem nieco przeładowane w swej elokwencji i nawiązanych, to jest w nich mnóstwo jakiejś beztroskiej energii młodości, która w swe najprzeróżniejsze poczynania ładuje się z całym swoim impetem. Jest na Studenckiej dużo tej niefrasobliwej młodzieńczości, która jest obecna (w nieco już mniej niefrasobliwej postaci) także i tutaj. Czytam Pana wpisy nie tylko ze względu na tą dbałość o piękno na sobie i naokoło, ale także dlatego, że szalenie mi się podoba sposób posługiwania się przez Pana językiem – dość przyjemnie się to wszystko czyta (i robię to mimo, że mam wiele ciekawych rzeczy do robienia 🙂 ). Jest w tym wszystkim dużo lekkości, polotu i raczej niewiele tego nieświadomego zadęcia, którego czasem trudno uniknąć pisząc o klasycznej modzie męskiej i wariacjach na jej temat. Cenię, to że Pan nie mieniąc się żadnym guru, pisze o próbach, poszukiwaniach i popełnianiu błędów – jakże niezbędnych przy poszukiwaniu własnego stylu.

  • SJ

   Jest mi niezwykle przyjemnie otrzymać taki komentarz. Bardzo dziękuję, bo to naprawdę czyni dzień trochę lepszym 🙂

   Dla ścisłości dodam, że moje narzekania na jakość tego, co produkowałem w początkach Studenckiej są trochę z przymrużeniem oka. To znaczy – uważam, że to kiepskie rzeczy, ale się tego nie wstydzę. W końcu ten blog nadal tam stoi i jest dostępny dla każdego, kto tylko czuje, że brakuje mu trochę adrenaliny i chce zapuścić się w obszar bezładnych trochę i chaotycznych poszukiwań estetycznych, jaki stanowią te wpisy.

   Błędy są cenne, uczenie się na nich jest skuteczne.

 • Marcin

  Świetna audycja. Czekam na więcej.

 • J.

  Bardzo fajne, choć moim zdaniem przydałoby się trochę „zredagować” audycję, żeby nadać całości jakieś ramy. 🙂 Odniosłem wrażenie, jakbyście po jakimś czasie się rozkręcili i druga część wyszła naprawdę ciekawie. Ogólnie – świetny pomysł!

  • SJ

   Jasne, mamy świadomość – trzeba to utrzymać trochę w ryzach. Będziemy pracować nad formą ;]

 • Pingback: Gadka Szmatka podcast series - new project - Blue Loafers Blog()

 • Paweł

  Mam taką propozycję, żebyście się zwracali do siebie po imieniu, bo my znamy wasze twarze, nie głosy i łatwo zapomnieć kto jest kim, szczególnie jak się u Mikołaja trochę brzmienie zmieniało.

  • Bedziemy tak jak w Amerykanskich serialach: „Lukaszu…”, „Szymonie..” :-). Tak na powaznie to popracuje nad pozostawaniem w stalej odleglosci od mikrofonu

 • herbiarz

  Audycja ogólnie ok, ale mam wrażenie, że wymyśliliście sobie straw-mana, który jest uosobieniem hejterów. Bo kto to niby jest ten, kto dobrze teoretyzuje, a ma problem z praktycznym ubieraniem się? Nazwiska! Adresy! 😉 Nie ma takich blogerów, więc o kim mówicie? O tych hejterach i maruderach, co zdarzają się w komentarzach. Nie przejmujcie się nimi.

  • SJ

   Z zasady nie wypada nam mówić nazwiskami, wiesz ;]

  • Z jednym zdaniem powyzej bym sie nie zgodzil 😉 Oczywiscie nie wypada wskazywac konkretnie palcem. Bardziej chodzi o ogolny problem niz konkretna osobe