Dobrej jakości akcesoria potrafią być drogie. Republic of Ties to firma, która stara się wypełnić niszę rzeczy ładnych i dobrze wykonanych, ale w cenie bardziej przyjaznej portfelowi.

Krawaty Republic of Ties szyte są ręcznie w Chinach, co pozwala na cenę niższą niż tę, którą trzeba zapłacić za podobne rzeczy wykonane we Włoszech, albo w Polsce.

Produkty z Republic of Ties – ja do recenzji dostałem trzy krawaty i poszetkę – przychodzą w estetycznym kartonowym pudełku, a każdy jest zapakowany jeszcze osobno w cienki papier.

DSC_0311

Muszę przyznać, że cokolwiek zabawny jest dla mnie patos hasła „Freedom and Ties” – może dlatego, że nie mogę się oprzeć skojarzeniu z wolnościowymi frytkami.

Generalnie jednak opakowanie produktu robi bardzo dobre wrażenie i nie mam się tu do czego przyczepić.

DSC_0314DSC_0315

DSC_0316DSC_0317

Od opakowania dużo ciekawsza jest jednak zawartość, do rzeczy zatem: wszystkie trzy krawaty, które dostałem do przetestowania wykonane są z jedwabiu. Wszystkie mają też poliestrowe wkłady.

Ten w skośne pasy podoba mi się najmniej. Materiał jest sztywny, niezbyt przyjemny w dotyku, z wyraźnym połyskiem – zupełnie nie w moim stylu. Pozostałe dwa są za to dużo przyjemniejsze, z delikatniejszym chwytem i zdecydowanie fajniej się układają.

DSC_0324DSC_0325

DSC_0326DSC_0327

Odszyte są bardzo starannie, równo, bez żadnych widocznych niedoskonałości. Mają podszewkę z innego niż wierzchni materiału, z logo firmy. Metka ze składem przywodzi na myśl oznaczenia na produktach firmy z jabłkiem w logo – „Designed by Republic of Ties” kojarzy mi się z tym „Designed by Apple in California”, bo zawsze przyjemniej przeczytać coś takiego niż „Made in China”.

Dają się zawiązać foremnym węzłem (four-in-hand albo albert) bez problemów, uzyskanie łezki nie stanowi kłopotu. Klasyczna szerokość – 8cm – powoduje, że prezentują się lepiej niż sieciówkowe odpowiedniki o centymetr, dwa czy trzy węższe.

DSC_0318DSC_0323

Dwa słowa o poszetce: ta wyprodukowana została już w Polsce. Rozmiary ma słuszne (35x35cm), brzegi ręcznie rolowane w rulonik. Nie zachwyca mnie natomiast materiał – jest bardzo cienki i zwiewny, brakuje mu trochę mięsistości, do której przy tym akcesorium przywykłem. Natomiast nie jest szczególnie śliska, więc układa się przyjemnie, nie zapada w brustaszy.

DSC_0329DSC_0352

DSC_0412DSC_0417

DSC_0513DSC_0449

Reszta oferty Republic of Ties jest całkiem interesująca. Podoba mi się spory wybór ciekawych wzorów, które nie ograniczają się do standardowych pasków, kwiatków i groszków. Dostępne są na przykład haftowane lisy, rowery czy skutery. W przypadku takich ozdób łatwo wejść na terytorium kiczu, te zaś zaprojektowane są ze smakiem i wyczuciem. Firma też intensywnie poszerza asortyment – pojawiają się krawaty jedwabno-wełniane, trochę szersze (8,5cm), oraz takie z wkładem z wełny. Wszystkie w tej samej cenie.

Wydaje mi się to bardzo sensowną opcją dla kogoś, kto szuka solidnie wykonanego produktu, zaprojektowanego ładnie i klasycznie, ale nadal kieruje się w dużej mierze ceną. To nie są ekskluzywne grenadyny i szantungi, ale i kosztują trzy- czy czterokrotnie mniej. Ten aspekt jest istotny zwłaszcza na początku kompletowania kolekcji krawatów (albo w ogóle garderoby). Wydatek kilkuset złotych na krawat będzie bardzo boleśnie odczuwalny dla kogoś, kto ma ledwie jedną marynarkę i wolałby za tę cenę na wyprzedaży poszukać kolejnej. W takiej sytuacji, Republic of Ties jest zdecydowanie warta rozważenia. Komuś zaś, kto po prostu chce uzupełnić swoją kolekcję akcesoriów, Krawatowa Republika oferuje ładne wzory i naprawdę niezłą jakość w stosunku do ceny.

RepublicOfTies.com
Krawaty i poszetki – 79zł