Smoking. Czy trzeba mówić więcej?

Smoking chodził za mną od dawna. W końcu pojawił się pretekst, żeby takowy zdobyć: zaraz kończę studia, będę miał z tego powodu uroczysty bal, mogę zaszaleć.

nocne_szymon_9

Umówmy się: to nie jest szczególnie użyteczne ubranie. Spokojnie obyłbym się bez niego, zakładając na bal jakiś ładny garnitur. Jestem pewien, że będę overdressed, ale wiecie co – przez sześć lat już się przyzwyczaiłem.

No i jest w smokingu coś niesamowicie przyciągającego.

nocne_szymon_18nocne_szymon_17

Z jednej strony to bardzo formalne ubranie, tyczy się go więc sporo zasad i dość sztywnych reguł, których nie jestem chętny naginać. Z drugiej jednak jego wieczorowo-imprezowy charakter daje mu pazura – nie kojarzy się tak sztywno jak na przykład frak. Swoje zasługi ma na tym polu niewątpliwie popkultura, w której smoking jest ubraniem nie tylko ułożonego arystokraty.

nocne_szymon_21

nocne_szymon_19nocne_szymon_16

nocne_szymon_13

Ten konkretny model pochodzi od Suit Supply. Klasyczny w kwestii detali: szerokie, wyłożone jedwabiem wyłogi w szpic, jeden nisko osadzony guzik, kieszenie bez patek. Niewielkim odejściem od najbardziej konserwatywnych zasad będą szlice, które ma marynarka, ale to nadal dopuszczalne rozwiązanie.

Drobne ślady pikowania na rewersie klapy wskazują na konstrukcję przynajmniej half-canvassed.

nocne_szymon_12

nocne_szymon_30nocne_szymon_27

Dość nowoczesny jest w kroju: taliowanie marynarki jest bardzo mocne, spodnie są też wąskie (18,5cm u dołu przy moim rozmiarze).

Do tego reszta zestawu zgodnie z kanonami: koszula z przodem, kołnierzykiem i mankietami z bawełnianej piki, zapinana na guziki jubilerskie; czarne oxfordy.

Mucha i pas hiszpański pochodzą z pracowni Poszetka.com. Jeśli chciałoby się być bardzo, bardzo zgodnym z zasadami, do smokingu z wyłogami w szpic odpowiedniejsza byłaby kamizelka. Niestety, tu pojawia się problem, który zdecydowanie należy do kategorii tzw. problemów pierwszego świata: w ofercie Suit Supply ani śladu formalnych kamizelek smokingowych. Pasów hiszpańskich zresztą też.

Smoking jednak wygląda lepiej, jeśli mamy coś, co zasłania talię i ten kawałek koszuli widoczny czasem poniżej guzika marynarki. Cała sylwetka jest wtedy bardziej harmonijna, cały strój – doszlifowany. Znalezienie zaś materiału (wełny i jedwabiu) identycznego z marynarką, żeby tę kamizelkę uszyć było zadaniem, które wydało mi się niewarte wysiłku.

nocne_szymon_36

nocne_szymon_15nocne_szymon_33

Początkowo myślałem, że mniejsza mucha pasowałaby mi lepiej – i tak prawdopodobnie by było przy muszce do dowolnego innego zestawu. Zwykle wygląda ona przy mojej wąskiej twarzy cokolwiek karykaturalnie. Tu jednak ładnie koresponduje ona ze spektakularnie szerokimi klapami.

Materiał i wypełnienie muszki nie są zbyt sztywne – więc opada ona trochę po bokach węzła, co nadaje jej ładnego kształtu, tak odległego od kształtu zawiązanej fabrycznie muchy, jak to tylko możliwe. Cieszy mnie ten drobny detal.

nocne_szymon_6

nocne_szymon_43nocne_szymon_color_13

nocne_szymon_45

Pozostaje problem znalezienia okazji, do których smoking byłby adekwatny. Może w końcu przestanę być kulturowym troglodytą i zacznę na przykład bywać na premierach teatralnych czy operowych?

Jasne.

Na koniec jeszcze ilustracja, jaką wykonał dla mnie londyński ilustrator Jon Leigh. Gość jest niezwykle utalentowany, ma świetną technikę i wyczucie, polecam więc obserwowanie jego instagrama, który znajdziecie pod tym linkiem.

Szymon-in-a-suitfinal

Smoking i koszula – Suit Supply // mucha i pas hiszpański – Poszetka.com

Zdjęcia: Mariusz Jeziorko (Barwnie.com)

O autorze

Szymon Jeziorko

Nazywam się Szymon Jeziorko. Noszę krawaty i kompulsywnie o tym piszę. Więcej...

Bądź w kontakcie

 • Maciej

  Gratuluję zakupu – sam miałem raz okazję mieć na sobie smoking i wrażenie jakie wywiera przede wszystkim na noszącym jest niesamowite.

 • Chris

  Wiesz co, myślę, że ten pas jest trochę za wysoko, bo ci wystaje nad guzikiem marynarki i odkrywa gurt spodni. Poza tym gratuluję zakupu, sam sobie powoli kompletuję smoking. Na razie mam szzelki i guziki jubilerskie. O właśnie, nosisz spodnie na szelkach?

  • SJ

   No, zależy na którym zdjęciu. ;]

   I tak, oczywiście że na szelkach!

 • Bartosz U.

  Smoking musiałeś kupować chyba jakiś czas temu, bo klapy nie wydają się być tak zaokrąglone, jak w tym pokazanym w obecnej ofercie marki. Brak mi tylko w tym białego jedwabnego szala przewieszonego przez szyję 🙂
  Kamizelkę możesz sobie zawsze dorobić w ich programie MTM, jeżeli chcesz pasującą do reszty, ewentualnie możesz skombinować sobie białą z piki, jak do fraka (^_^)

  • SJ

   Kupiony dopiero co, to aktualny model.

   • Bartosz U.

    Jak mówiłem, klapy nie wyglądają na tak zaokrąglone jak w obecnej ofercie, bardziej przypominają mi one model wcześniejszy z niezaokrąglonymi klapami.
    Gratuluje zakupu 🙂

    • Chris

     Mam to samo wrażenie.

    • SJ

     Myślę, że to jednak kwestia ujęcia. Model na drugim zdjęciu nie stoi tak prosto, jest nieco pochylony, klapy w związku z tym lekko odstają, co może dać wrażenie zaokrąglenia.

     Mogę się też mylić. W każdym razie – smoking został zamówiony niedługo przed sesją zdjęciową, gdy na stronie internetowej figurowało już to drugie zdjęcie ;]

 • Michał Opara

  Łał, wyglądasz naprawdę świetnie. Jedyne, do czego można by się doczepić, to chyba nieco za bardzo wystające mankiety koszuli i wychodzący pas, ale pierwsze to pierdoła i chyba subiektywne uczucie, a drugie można łatwo skorygować. Zazdroszczę smokingowej okazji, na moim horyzoncie takiej nie widać, co może i dobrze zrobi mojemu portfelowi 😉
  PS Nie sądziłem, że kończysz już studia – wyglądasz raczej na półmetkowicza 🙂 Gratulacje!

  • SJ

   Odkąd zostałem wampirem, utrzymuję ten młodzieńczy, acz lekko anemiczny czar.

 • Matt T.

  Wyglądasz znakomicie. Gratuluję kroju. Drobna uwaga – nie sądzisz, że warto zrobić coś z rękawami? Gdyby je wypruć i trochę zrotować (a może nawet zwężyć powyżej łokcia, jeśli się w ogóle da), to trochę mniej by się mięły? Widać to momentami mocno, że masz delikatniejsze ręce i trochę się to wyróżnia na tle perfekcyjnie leżącej reszty smokingu.

  Z mniej istotnych rzeczy – wydaje mi się, że sztywna mucha (ta sama co np. w ofercie SS) wyglądałaby zdecydowanie lepiej niż taka smutna, opadająca i mało formalna. Poza tym jesteś szczupły, nie musisz chować brzuszka, więc może noś pas smokingowy maksymalnie do guzika marynarki 😉 Będzie zgrabniej 🙂
  Pamiętaj też, że rozwiązaniem kamizelkowym może być uszycie kamizelki z jedwabiu tego samego z którego możesz uszyć muchę 😉 nie musi to być koniecznie wełna z marynarki i spodni.
  pozdrowienia i gratuluję raz jeszcze smakowitego zakupu
  smoking to obowiązek blogera modowego!

  • SJ

   Cóż, będą się mięły w ruchu i tak. Natomiast fakt, że rękaw wszyty jest pod kątem typowym dla marynarek z wieszaka i powstają pewne fałdy gdy trzymam ręce równo wzdłuż ciała. Natomiast to kosztowna przeróbka i przed balem już zapewne nie zdążę jej wykonać.

   Mnie się ta miękka mucha podoba zdecydowanie bardziej (co zresztą napisałem). Co do pasa – jasne, po prostu tym razem nie zwróciłem na to uwagi.

   W całości jedwabna kamizelka jednak do mnie nie przemawia.

 • Cyrulik w Algierze

  Nie znam się na koszulach, więc pytam. Czy dobrze jest, że kołnierzyk nie zachodzi pod marynarkę? Jest zasada, że przy krawatach ma zachodzić, przy muszce odwrotnie?

  • SJ

   Przy koszulach z węższym rozstawem wyłogów nie muszą tak idealnie zachodzić. Są i tak dość duże, a kąt między nimi niewielki, żeby wystawały trochę spod muchy.

 • K.

  Ładnie leży, a takie tkaniny naprawdę niczego nie wybaczają.
  Btw: kojarzysz mi się jakoś z Hannibalem Lecterem. Potraktuj to jako komplement.