Jak obiecałem, kilka zdjęć ze zrobioną własnoręcznie kamizelką, tym razem na mnie.

Kilka tygodni temu wrzuciłem tu zdjęcia kamizelki, którą uszyłem z lnu w drobną brązową pepitę. Przyszedł czas, żeby pokazać ją w akcji. No, może nie dosłownie w akcji, tylko na mnie, gdy sobie stoję albo schodzę po schodach. Musi wystarczyć.

_mg_6085

_mg_6125

Ogromne klapy kamizelki powodują, że chętniej noszę ją pod marynarką. Nie rzucają się tak w oczy i wydaje mi się, że w takim zestawieniu wygląda ona po prostu dobrze.

_mg_6066_mg_6070

Cały zestaw to po prostu rzeczy na późne lato: białe spodnie z lekkiej bawełny, koszula i marynarka z lnu, penny loafersy bez skarpet.

Bardzo lubię tę marynarkę, pomimo jej wad (jak dość wąskie klapy i wysoko umieszczony guzik). Jest pozbawiona konstrukcji i z miękkimi ramionami, no i w uniwersalnym granacie – wygląda fajnie ze spodniami z szarej lekkiej wełny, a także z dżinsami czy tenisówkami. Mam ją już od kilku lat i zaczęły się na niej pojawiać nieładne odbarwienia. Zaradziłem im jednak przy pomocy kupionego na Allegro barwnika (Simplicol, gdyby ktoś był ciekaw) i mam nadzieję, że posłuży mi jeszcze trochę jako domyślna nieformalna marynarka na lato.

Przejdźmy jednak do kamizelki – więc pozwólcie, że zdejmę tę marynarkę.

_mg_6290

_mg_6197

Te klapy mają 10cm. W marynarce wyglądało by to całkiem w porządku. W kamizelce… no niezbyt.

Powody są różne. Po pierwsze, kamizelka zapina się znacznie wyżej – więc linia klap jest krótsza, zatem przy tej szerokości wyglądają nieproporcjonalnie. Po drugie, brak jest rękawów, więc mniejszy obszar okryty jest tą samą tkaniną. Klapa tej samej szerokości zajmuje większą część przodu kamizelki niż marynarki.

To powoduje, że proporcje są jakieś dziwne, wręcz karykaturalne. To da się, mam nadzieję, naprawić – przytnę te klapy. Dwa albo trzy centymetry węziej powinny załatwić sprawę. Ale gdybym zrobił to przed opublikowaniem tym zdjęć, o czym bym tu pisał?

_mg_6397

_mg_6370

_mg_6099

_mg_6121

_mg_6126

Marynarka i koszula – Massimo Dutti // Spodnie – H&M // Loafersy – Partenope.pl // Kamizelka – zrobiona własnoręcznie

Zdjęcia: Robert Purwin (Mr. Faceless)

O autorze

Szymon Jeziorko

Nazywam się Szymon Jeziorko. Noszę krawaty i kompulsywnie o tym piszę. Więcej...

Bądź w kontakcie

 • Agata Brynda

  Hm, a czy węższe klapy nie zaczną później konkurować z klapami marynarki? Znaczy, kamizelka nie musi być zawsze pod nią chowana, ale teraz jest to ciekawe połączenie.

  Generalnie jednak- podziwiam. Nawet przyszło mi do głowy, żeby też spróbować wziąć sprawy we własne ręce i uszyć sobie wymarzoną kamizelkę bo przyznam się szczerze, że wciąż ,,chodzi” za mną ta zaprezentowana jeszcze na studenckiej z Pracowni Krawiecka Andrzeja Kucia, a damskiej wersji w takiej długości w ogóle nie sposób znaleźć o jakości materiału nie wspominając. Dziękuję zatem za inspirację.
  Z ciekawości zapytam jeszcze: ile czasu zajęło samo szycie?

  • SJ

   W jakim sensie konkurować?

   Co do czasu: ciężko powiedzieć, kilka dni szycia wieczorami, gdy inne rzeczy miałem zrobione ;]

   • Agata Brynda

    Miałam na myśli to, że będą szły prawie pod tym samym kątem i zaistnieje wtedy widoczne ,,powtórzenie”, ale to w sumie chyba bez znaczenia. Teraz po kilku dniach, jak sobie tak zerknęłam na świeżo, to bez wątpienia stwierdzam, że przydałoby się ciachnąć trochę.
    Najlepiej do linii zaszewek.
    Wizualizacja w załączeniu (robiona na szybko, więc troszkę krzywa, ale chyba widać o co chodzi 🙂 https://uploads.disquscdn.com/images/72479995b5780324e78bd4b7d0b9e2f7313a25623c04b4bf20e43f628ca4bff3.jpg

 • Frank

  świetny zegarek! Jaka to marka? model?

  • SJ

   Oj, kupiony na Allegro stary mechaniczny zegarek, zapewne na radzieckim werku. Ale jest ładny, więc noszę ;]

 • Dani

  Kamizelka pierwsza klasa Panie Szymonie!
  Zwyczajne chapeau bas!!!

  Tak jak mówiłem – kamizelki są super. Stawiam w ciemno, że dodatkowej, ogromnej satysfakcji dodaje fakt samodzielnego jej uszycia.
  Pozytywnie zazdroszczę umiejętności manualnych.

  Życząc miłego dnia, pozdrawiam!

  • SJ

   Dziękuję 🙂

 • Chris

  Nosz, kuchnia, z tymi klapami to faktycznie… klapa :). Przegiąłeś i to ostro 🙂 Ja bym sugerował zwężenie większe niż 2-3 cm, ale nie wiem czy to się da, a nawet jeśli to podejrzewam, że z uwagi na kąt szwa łączącego klapy z kołnierzem kozerka może wylądować karykaturalnie wysoko…

  • SJ

   2-3cm będzie wystarczająco. Wiem, bo się temu przyglądałem.

   • Chris

    No to bierz nożyczki i czekam na drugą sesję :). Szybko, bo lato się kończy :).

 • Herbiarz

  Klapy są jak najbardziej ok. Tym bym się nie przejmował, to nadaje im unikalny, bardzo formalny styl. Dobra robota. Jak dla mnie mogłaby być po prostu trochę dłuższa.

 • rb100

  Gdzież wykonane te zdjęcia, jeżeli wolno spytać?

  • SJ

   W okolicach kościoła na podgorskim rynku.

   • rb100

    Dziękuję bardzo. Muszę koniecznie odnaleźć to miejsce, świetne tło dla świetnej sesji. 🙂

 • Simon

  Jak na własną robotę kamizelka prezentuje się zacnie zwłaszcza w towarzystwie tej marynarki z którą tak pięknie kontrastuje

 • Król Maciuś

  Osobiście uważam, że kamizelka jest bardzo udana. Nic bym nie ruszał, wręcz na przekór wszystkim pozostawił bym w tym pierwotnym stanie. Kreowanie mody polega na przekomarzaniu się z nią, prowokowaniu i zaskakiwaniu. Wystające klapy spod marynarki w niczym tu nie przeszkadzają, ba, można uznać że celowo wnikają w klapy marynarki. Szacuneczek!

 • Olek

  Jak ma się sprawa kamizelki pod garnitur (do ślubu) jeśli chodzi o klapy kamizelki? Czy może/powinna mieć klapy, czy lepiej gdy ich nie ma? Druga sprawa – można kupić gdzieś szarą kamizelkę z dobrych materiałów gotową w sklepach internetowych / stacjonarnych (np w Warszawie)? Dzięki! btw. fajne oprawki – jakie to :)?

  • SJ

   Nie ma to w gruncie rzeczy znaczenia. Dwurzędowa kamizelka z klapami wygląda zwykle nieco formalniej i dostojniej, ale jednorzędowa, z klapami lub bez, też się nada.

   Ze sklepów internetowych polecam przeglądnąć ofertę SuitSupply.

   Okulary to Moscot, model Miltzen

   • Olek

    Dzięki za odpowiedź. Zastanawiałem się jedynie czy jakoś nie tworzy to chaosu, kiedy z jednej strony szerokie klapy marynarki na zewnątrz, a wewnątrz dodatkowe klapy (węższe zazwyczaj).

    Zajrzę na SuitsSupply.

    Jeszcze raz dzięki.

   • Olek

    Jeszcze jedno pytanko co do kamizelek do formalnego garnituru – tylko wełna czy też inne tkaniny (bawełna/alpaka) – patrze na SuitSupply. Dzieki

    • SJ

     Coś o możliwie gładkiej fakturze, więc niekoniecznie te najbardziej teksturowane tkaniny.