Ostatnio jest raczej mokro, ciemno, wietrznie i generalnie paskudnie. Cieszy mnie to niezmiernie, bo oznacza, że mogę wyciągnąć z szafy mój ulubiony płaszcz.

dsc_0213

Mam ten stary wojskowy płaszcz, który kupiłem na Allegro kilka lat temu za jakieś grosze. Rok spędził na dnie pudła w szafie, bo leżał tragicznie: jego szerokie rękawy i luźny krój zaprojektowane były, by zmieścić pod nim cały mundur. Powędrował w końcu do krawca, który przerobił go naprawdę konkretnie – i teraz towarzyszy mi w największą niepogodę. Jest niesamowicie ciepły, ale i niemal pancerny, więc zapewne przeżyje większość innych moich ubrań bez szczególnego wysiłku.

dsc_0375dsc_0273

Ponieważ jest wielki i długi, wygląda trochę kostiumowo. W większości przypadków byłby to dla mnie problem, a z jakiegoś powodu – nie tu. Może po prostu za bardzo lubię ten cholerny płaszcz.

dsc_0179dsc_0184

Po mocnym wytaliowaniu, przy tych proporcjach i długości, wygląda dobrze z bardziej formalnymi ciuchami. Świetnie sprawdza się zarzucony na flanelowy garnitur. Ale ponieważ to oryginalny płaszcz wojskowy, a wojskowe rzeczy zwykły cechować się jednak użytecznością, całkiem pasuje do nieformalnych ciuchów. Zresztą zobaczcie, jak pięknie ten wielki kołnierz i klapy otaczają gruby golf.

dsc_0329dsc_0416

Reszta zestawu jest więc odpowiednio casualowa. Są moje ulubione Levisy 501 CT, z wyższym stanem i zwężaną nogawką. Są rękawiczki: przypominają rękawiczki samochodowe, ocieplone jednak wełniano-kaszmirową dzianiną. Matowa faktura nubukowej skóry czyni je jeszcze bardziej interesującymi (nawet jeśli trudnymi do utrzymania w nieskazitelnym stanie).

Szukałem też długo porządnego parasola – ten sobie radzi całkiem nieźle.

dsc_0429dsc_0413

No i trzewiki. Chociaż nie jest to prawdziwy demobil, ich projekt był inspirowany wojskowymi jump boots, spisują się więc doskonale w zestawieniu z płaszczem.

dsc_0312

dsc_0095

Płaszcz – vintage // dżinsy – Levi’s 501 CT // golf – wykonany na zamówienie przez Annę Stasiak // trzewiki – Carlos Santos przez KlasyczneButy.pl // rękawiczki i parasol – Poszetka.com

Zdjęcia: Zuzanna Szelest