Prosty przewodnik po poprawkach krawieckich w formie infografiki.

Na All Tied Up unikam raczej przydługich przewodników jakie znaleźć można na wielu innych blogach. Już istnieją, są dobre, nie widzę potrzeby powtarzania tego, co zostało w nich powiedziane. Ale lubię czasem podsumować temat zwięzłą infografiką. Nawet jeśli moi czytelnicy wszystko to już wiedzą – może się okazać, że taka infografika świetnie nada się do podesłania komuś, kto nie jest aż tak zainteresowany tajnikami klasycznej mody męskiej i potrzebuje po prostu kilku podstawowych informacji.

Tym razem, trochę podstawowych informacji o poprawkach krawieckich. Kiedy kupujesz garnitur z wieszaka, niezłym pomysłem jest wziąć go do doświadczonego krawca, by ten ocenił go fachowym okiem. Jest kilka niedrogich poprawek, które mogą znacząco wpłynąć na to, jak garnitur leży i wygląda na tobie. Samo skrócenie rękawów i nogawek spodni potrafi zdziałać dużo dobrego, a jeśli dopasujesz spodnie w pasie tak, że rzeczywiście będą pasować, zobaczysz, że nagle nosi się je dużo wygodniej.

Jednak niektóre poprawki, chociaż teoretycznie wykonalne, wiążą się z dużym kosztem i sporym ryzykiem. Jeśli kupiłeś marynarkę za szeroką w ramionach, możesz mieć problem ze znalezieniem krawca, który chociaż spróbuje to naprawić. Nawet jeśli taka próba zostanie podjęta, może się okazać, że zapłacisz za poprawkę, która nadal nie doprowadzi marynarki do zadowalającego stanu. Staraj się raczej unikać takich sytuacji i kupować rzeczy, których mankamenty da się poprawić łatwo i niezbyt dużym kosztem.

Ilustracje: niezastąpiony Jonny Leigh.

O autorze

Szymon Jeziorko

Nazywam się Szymon Jeziorko. Noszę krawaty i kompulsywnie o tym piszę. Więcej...

Bądź w kontakcie

 • Naprawdę wiele zależy tu od konkretnego zakładu. Da się znaleźć „renomowaną” pracownię krawiectwa ciężkiego, która nie da sobie rady z estetycznym skróceniem rękawów dołem, a można i znaleźć nieznanego, mało doświadczonego krawca, dla którego estetyczne zwężenie ramion nie będzie czymś „wielkim” i kosztownym.

  Grunt to poświęcić czas na poszukiwania i testy (najlepiej na mniej wartościowych dla nas egzemplarzach, żeby potem nie było szkoda 😉 ).

  • SJ

   Oczywiście tak, natomiast infografiki takie jak ta przedstawiają pewne wskazówki, nie prawdy obowiązujące w 100% przypadków. Bo zwykłe skrócenie spodni i rękawów da się zrobić nawet w punkcie w galerii handlowej (chociaż nie polecam), a zwężenia marynarki w ramionach nie.

 • a

  Skrócenie rękawów gdy dziurki są przecięte też jest możliwe. Robi się górą wszywając cały rękaw ponownie. Nie robi się tego w byle zakładzie – trzeba kogoś sprawdzonego.

  • SJ

   Oczywiście, mam tego świadomość. Ba, sam zlecałem taką poprawkę w znanym mi zakładzie. Ale właśnie: trzeba znać sprawdzony zakład, sama przeróbka jest sporo droższa, w przypadku marynarki w kratę niszczy spasowanie wzoru, no i to wszystko nie zmieściłoby się na infografice. Te infografiki w założeniu są dla ludzi, którzy niekoniecznie tak fascynują się tematem, co zresztą we wstępie zaznaczam.

 • Chris

  Ale jeśli dziurki nie są przecięte to najczęsciej wokół guzika jest właśnie imitacja dziurki. Wtedy razem z guzikiem trzeba też wyciągnąć nić udającą dziurkę, co też jest ryzykowne i może popsuć tkaninę. A potem co zrobić z wyprutym guzikiem? Wyrzucić, trzymać jako zapasowy lub wszyć powyżej innych guzików. Tylko, że wtedy wart by doszyć też imitację dziurki. Czy coś pomyliłem?

  • SJ

   To nie jest aż tak trudne do zrobienia. Dlatego – tak podejrzewam – marynarki Massimo Dutti na przykład mają dwie pierwsze dziurki nieprzecięte (dwie dalsze są już normalne, prawdziwe), żeby można było skrócić rękaw i wypruć obszycie. Z dziurą w tkaninie już nic nie zrobisz.

 • Pawel

  Szymon gdzie w Krakowie dokonujesz poprawek krawieckich?

  • SJ

   U pana Andrzeja Kuci, Gertrudy 8.

  • nnprak

   Ja polecam Tadeusza Górkę na Kremerowskiej 7. Podobnie do A. Kuci to mistrz krawiectwa – ale przewyższający go kulturą osobistą i dotrzymywaniem terminów. Ceny podobne.

 • Piotr

  Dzień dobry Panie Szymonie, cześć koledzy.

  Może ktoś polecić dobrego krawca w rejonie Toruń, Włocławek, Płock, Kutno 🙂

  Pozdrawiam

 • Piotr

  Witam,
  mam do Pana serdeczną prośbę o ocenę moich spodni. Pana artykuły były moją inspiracją aby zakupić spodnie, których zdjęcie przesyłam w załączniku. Chciałbym aby powiedział mi Pan co o nich sądzi, ponieważ ja mam pewne obiekcje co do tego jak leżą (na pewno wymagają skrócenia). Nie podoba mi się jak spodnie leżą „w kroku”, czuję iż jest tam za dużo materiału, który przy siadaniu nieestetycznie się marszczy.
  Czy można to w jakiś sposób skorygować? Nie mogę dodać zdjęcia… Bardzo zależy mi na Pana opinii, mógłby pan podać do siebie maila?:)
  Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam.

  • SJ

   Mail jest w zakładce „kontakt”.

   • Piotrek

    Przesłałem zdjęcia i z niecierpliwością czekam na odpowiedź.
    Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam.

 • Piotr

  Dzień dobry,
  Panie Szymoniw czy jest możliwość poszerzenia rękawów w koszulach? Jest tam jakiś zapas materiału ?
  Pozdrawiam

  • SJ

   W przypadku koszuli na boku i rękawie jest typowo szew bieliźniany, on nie zostawia zapasu materiału na poszerzenie.