Nie jestem przekonany do nowej kampanii SuitSupply. Ale z innych powodów, niż mogłoby się wydawać.

Kampania SuitSupply na nadchodzący sezon, zatytułowana Find Your Perfect Fit, estetycznie prezentuje się nieźle. Nasycone kolory, tło w postaci stylowej śródziemnomorskiej willi z basenem. Eleganckie ubrania pozornie kłócą się nieco z okolicznościami, ale tylko pozornie – może ten mężczyzna wymknął się z przyjęcia, by odetchnąć chwilę nad wodą, o odcień tylko jaśniejszą o jego granatowego smokingu?

Nie zbliża się co prawda do kampanii Rocket Man, z fantastyczną geometrią w każdym ujęciu, albo tej z Rijksmuseum w Amsterdamie, w której za tło robią obrazy Rembrandta i Vermeera – ich głębokie kolory fantastycznie zestawione z odcieniami i teksturami ubrań.

Natomiast obecna kampania nie byłaby przedmiotem tak zażartych internetowych dyskusji, gdyby nie jeden szczegół: są w niej całujący się faceci. Wywołało to bardzo różne reakcje, od entuzjazmu, po oburzenie.

Jakkolwiek oburzenie to raczej mnie bawi, entuzjazmu raczej też nie jestem z siebie w stanie wykrzesać. Czemu? Otóż: oprócz kampanii dobrych i bardzo dobrych, SuitSupply w swojej historii popełniło też złe. Shameless z 2010 to bodaj najwyraźniejszy przykład, gdzie ogólny wydźwięk kampanii składającej się ze zdjęć facetów w garniturach zaglądających kobietom pod sukienki, trzymających je za szyję i tak dalej – jest mocno nieprzyjemny. Ale były też inne, z (pół)nagimi modelkami paradującymi wokół zadowolonych, zdecydowanie ubranych modeli – niezbyt subtelne i wysmakowane, kojarzące się raczej z reklamami firm budowlanych przy drogach, które chcą sprzedać swoje usługi pokazując na zdjęciu jakieś cycki. (Tamte kampanie, swoją drogą, nie wywołały takiej fali krytyki ze strony ludzi obecnie głośno narzekających na to, jak obecna kampania epatuje niepotrzebnie seksualnością).

Zmierzam do tego, że ludzie chwalący SuitSupply za postępowość i odwagę zdają się zapominać, że cały modus operandi ich marketingu to zróbmy coś kontrowersyjnego i patrzmy jak wzrasta rozpoznawalność marki.

Oczywiście, tak, to kampania reklamowa. Jej główny cel polega na tym, żeby zwracać uwagę. Ale można w odnoszeniu się do takich tematów być szczerym, a można być cynicznym i wyrachowanym. Obawiam się, że mam wątpliwości co do szczerości intencji SuitSupply.

Ale może to tak naprawdę nie ma żadnego znaczenia – a to, co jest ważne dla społeczności LGBTQ to mainstreamowa reprezentacja. Duża marka bez wstydu pokazująca homoseksualistów w swoich reklamach może jest w stanie zdziałać coś dobrego. Chodzi mi jednak o to, że jeśli podejście marki w przyszłym roku zmieni się o sto osiemdziesiąt stopni, w ogóle nie będę zdziwiony.

Na koniec – jeśli jesteś, drogi czytelniku, jednym z tych oburzonych opisywaną kampanią – nie wydaje mi się, żebym mógł twoje nastawienie szczególnie zmienić, nie będę więc marnował twojego czasu. Pamiętaj tylko, jeśli postanowisz zostawić komentarz: kulturalna dyskusja jest tu mile widziana. Bycie bucem – nie.

O autorze

Szymon Jeziorko

Nazywam się Szymon Jeziorko. Noszę krawaty i kompulsywnie o tym piszę. Więcej...

Bądź w kontakcie

 • GS

  Ta kontrowersja mi nie pasuje. Można pokazać pewnego siebie faceta w otoczeniu kobiet ale bez pokazywania cycków. Można tez pokazać pare gejów ale bez oblizywania się po twarzy. No ale efekt został osiągnięty. Jest głośno o marce za każdym razem.

  • SJ

   Na tym polega kontrowersja – komuś musi nie pasować, inaczej nie jest kontrowersyjna.

   • GS

    Nie chodzi mi o tę konkretnie kontrowersję, tylko o fakt że w ogóle ona jest, a właściwie to, że z myślą o niej stworzono kampanię.

 • Alfred

  Mnie nie podoba się to, o czym zdajesz się mówić – epatowanie seksualnością i posługiwanie się nią dla nakręcenia machiny marketingowej. Jej estetyczna strona – te śródziemnomorskie klimaty nieodparcie kojarzą się z „Utalentowanym Panem Ripley’em”i jest to jak najbardziej na plus, z tym, że to, co stoi za ukazaniem kolekcji w taki, a nie inny sposób wzbudza moje zastrzeżenia. Sama kampania, na tle poprzednich „mniej udanych” (czy. Shameless), prezentuje się znacznie lepiej i jest utrzymana w lepszym guście, z tym, że pojawia się pytanie, czy chcemy by marketing odzieżowy czy sam marketing w ogóle szły w tę stronę… No ja nie chcę

 • Błażej Kubacki

  Seksualnosc jest czescią nas, ale po co ją eksponowac w kampanii maketingowej odziezy dla całej populacji męskiej. Uważam, ze marka strzela sobie w kolano wymyslajac kampanie w formie skandalizujacych zdjęc,bo trudno dostrzec związek między ubraniem a całującymi się meżczyznami; seksualnosci nie pasuje do siebie pokazywania seksualnosci przy okazji prezentowania spodni czy koszuli. Moim zdaniem stroje wcale nie wygladają atrakcyjniej na mezczyznach całujacych się niż wtedy gdy pokazuje sie je solo. Autorzy kampanii postawilii na to pierwsze, czyli na tani zabieg marketingowy uderzający w ambiwaletny stosunek do homoseksualizmu, z którymi niby jestesmy oswojeni, ale jednak- jak widac po reakcjach- nie do końca, co jest dośc ryzykownym zabiegiem mogącym sie przełożyc na wyniki finansowe. Pozdrawiam Wszystkich Komentatorów

 • Ludwig

  Mam nadzieję, że będzie to wybitny strzał w stopę. Nie wiem czy wielu heteroseksualnych mężczyzn chce być kojarzonych z marką, w reklamach której pojawiają się takie sceny.

  • SJ

   Nie wiem, za innych facetów się wypowiadał nie będę. Ale ja akurat czuję się w swojej heteroseksualności na tyle pewnie, że mi to lata.

  • Przemysław

   Trzeba pamiętać że Polska to tylko niewielka część ich docelowego rynku.

 • Dariusz

  Właśnie kampanię odbieram w kontekście poprzednich seksistowskich. Należy zauważyć, że te w przeszłości spotkały się na zachodzie Europy z nawałem krytyki. Nie, nie za same nagie ciała, tylko za przedstawianie kobiety jako istoty wyłącznie na potrzeby mężczyzny. Krytyka przyszła nie tylko ze środowiska typowych feministek. Dołączyły mainstreamowe media i nie zachowały na SuSu suchej nitki, czego wynikiem było naturalnie zwiększenie popularności marki.
  Następnym krokiem było wprowadzenie witryny z konfekcją w stylu męskim dla kobiet, która posługuje się motywem odwrotnym: nagi facet posłuszny kierowanej popędem kobiecie (coś w stylu, że mogą też odwrotnie).
  Obecna kampania wydaje mi się dalszą odpowiedzią na ówczesną nagonkę. To tak trochę jakby chcieli zagrać wszystkim na nosie i zasygnalizować, że do seksistowskiej reklamy nawet nie potrzebują kobiet.
  W nosie mają za to środowisko gejów i posłużyli się tylko tym motywem. No ale może nie mam racji (?)

  Uciążliwe, że reklama pokazuje mi się ciągle w przeglądarce.