Infografika o różnicach w szyciu miarowym (bespoke) a pasowanym (made to measure, MTM)

Na All Tied Up unikam raczej przydługich przewodników jakie znaleźć można na wielu innych blogach. Już istnieją, są dobre, nie widzę potrzeby powtarzania tego, co zostało w nich powiedziane. Ale lubię czasem podsumować temat zwięzłą infografiką. Nawet jeśli moi czytelnicy wszystko to już wiedzą – może się okazać, że taka infografika świetnie nada się do podesłania komuś, kto nie jest aż tak zainteresowany tajnikami klasycznej mody męskiej i potrzebuje po prostu kilku podstawowych informacji.

Tym razem podstawowe różnice między szyciem bespoke a MTM. Oczywiście istnieją wyjątki od tego, co tu prezentuję: krawiec, któremu wystarczy jedna przymiarka, zaskakująco niedrogie bespoke, albo MTM, w którym zakres modyfikacji jest naprawdę duży, a do tego chwali się dużym nakładem ręcznej pracy.

Poza tym dobre MTM potrafi być dużo lepsze od kiepskiego bespoke – wydaje mi się nieco bardziej przewidywalne, właśnie poprzez to, że nie odchodzi się tak daleko od wyjściowego szablonu czy stylu.

Tak czy inaczej – zapraszam do dzielenia się ze znajomymi. Autorem ilustracji jest jak zwykle fantastyczny Jonny Leigh.

O autorze

Szymon Jeziorko

Nazywam się Szymon Jeziorko. Noszę krawaty i kompulsywnie o tym piszę. Więcej...

Bądź w kontakcie

 • Francisco P.

  Hey Szymon, really nice blog.
  I’m and expat living in your beautiful country, I need to get fitted some cotton twill trousers, if it’s not a problem for you could you recommend me a good taylor here in Krakow (I read your article about Katowice).

  Thanks a lot in advance!

  • SJ

   Mr. Andrzej Kucia over at Gertrudy 8 street makes really good trousers, so you might want to pay him a visit. He also does alterations well.

   • Francisco P

    Thanks!

 • Piotr

  Dzień dobry Panie Szymonie,
  Planuję zakup spodni chino z benevento, oczywiście takie jak Pan często nosi tzn wysoki stan, boczne regulatory, mankiety, zakładki. Na swoim blogu zachwalał Pan chino z linii slap – up. Nosił Pan spodnie z ich drugiej linii tzn. chino x- press? Czy te spodnie różnią się tylko gramaturą? Mam jednak mały dylemat, które wybrać, slap – up czy x – press. Zastanawia mnie czy spodnie slap – up nie będą za grube na okres letni? Proszę o odpowiedź.
  Pozdrawiam

  • SJ

   Slap-up są z grubszej i sztywniejszej bawełny. Na lato mogą być za grube – planuję przetestować coś z linii x-press za jakiś czas.

  • Łukasz

   X-pressy:
   – cienkie, na lato
   – nie mają gumki trzymającej koszulę, tzn zapobiegającej wysunięciu (przynajmniej moje)
   Slap-up
   – zdecydowanie grubsze, na jesień/zimę
   oba warianty dobrze zrobione, o ile klient się doczeka na ich przysłanie.

 • Piotr

  Dlaczego nie dodał się mój komentarz?

  • SJ

   Komentarze są moderowane, a byłem w pracy i nie zdążyłem jeszcze przeczytać i zatwierdzić.

 • Bartolomeo

  Czy to Andreas Weinas na ikonografice? 😀

  • SJ

   Istnieje możliwość, że jest to postać inspirowana ;]

 • Piotr

  Panie Szymonie: pytanie o stan spodni: jak wysoki musi on być , żeby spodnie miały stan wysoki? Jest coś takiego jak średni stan spodni? Jest jakaś infografika pokazująca jak to powinno wyglądać?

  Pozdrawiam

  • SJ

   Powinien sięgać mniej więcej do pępka/naturalnej talii.