Nie oceniam ludzi po tym co noszą. Chociaż czasem stanowi to wyzwanie – tak jak wtedy, kiedy widzę czterech gości na fajce przed biurem i każdy ma na sobie granatowy garnitur i białą koszulę rozpiętą pod szyją, bez krawata.

To trochę domyślny strój w wielu miejscach, które niby jeszcze dbają o dress code (stąd garnitur), ale gdzie przebiło się już myślenie, że krawat jest jakiś taki sztywny i formalny, więc się go pozbyto. Efektem jest strój niemal całkiem pozbawiony charakteru.

Oto więc nieśmiało proponuję alternatywę. Zestaw rzeczywiście mniej formalny niż garnitur, a jednocześnie nie narzucający się, no i zawsze odrobinę mniej nudny niż to, co mają na sobie wszyscy inni.

Całość jest oczywiście bardzo prosta – granatowa marynarka, szare spodnie. Nie lubisz krawatów? No i dobrze, nie noś ich sobie. Zamiast tego – koszula we wzór, nawet jeśli miałyby to być mało kontrastowe paski. No i dobre buty. Zawsze noś dobre buty.

Marynarka to MTM od Zaremby uszyta z Fresco, a spodnie to część miarowego garnituru od Andell’s Atelier z Wrocławia, uszyte z tkaniny Tristar od Scabala. Sam garnitur niedługo doczeka się pełnej recenzji – ale samą tkaninę muszę pochwalić już teraz. Jest lekka, przewiewna, naturalnie elastyczna (pomimo składu 100% wełny), ale dobrze utrzymuje swój kształt.

Koszula z Poszetki dobrze uzupełnia całość.

Jeśli idzie o buty – to para czekoladowobrązowych adelaideów od TLB Mallorca. Adelaide to specyficzny rodzaj oxfordów – charakteryzuje się tym szwem w kształcie nieco pękatej litery U otaczającym dziurki na sznurówki. Niesamowicie podoba mi się ten detal.

Te buty są zaskakująco wygodne, a ja od jakiegoś czasu chorowałem na jakiś zamsz.

A teraz dla tych nieco bardziej żądnych przygód ryzykantów (albo dla tych, których dress code w pracy jest luźniejszy) – można dorzucić kamizelkę. Kamizelki są stylowe i cool. No dobra, wiem, pewnie są mniej więcej tak samo cool jak opisywanie czegoś słowem cool – ale mało mnie to obchodzi, bo lubię kamizelki.

Marynarka: Zaremba MTM // spodnie: bespoke by Andell’s Atelier // koszula: Poszetka.com // buty: TLB Mallorca via Patine.pl // kamizelka: Benevento // torba: Sartolane