Fakt, że ubranie jest wykonane ręcznie stanowi dla wielu synonim najwyższej jakości. Czy zawsze tak jest?

Ten temat zajmuje mnie od jakiegoś czasu – widziałem już trochę ręcznie wykonanych rzeczy różniej jakości i porównywałem je z szytymi w większości maszynowo ubraniami z wieszaka.

Dość jasnym wydaje się, że istnieją ręcznie wykonane rzeczy kiepskiej jakości. Zrobienie ich jak trzeba wymaga czasu i lat doświadczenia ze strony rzemieślnika; to kosztuje. Jeśli próbujesz ciąć te koszty, najpewniej skończysz z czymś, co nie będzie całkiem satysfakcjonujące. Nie to stanowiło dla mnie zagwozdkę.

Rzućcie okiem na garnitury Sartoria Formosa w sklepie internetowym No Man Walks Alone. Uszyte ręcznie w Neapolu, zrobione są ze świetnych tkanin i mają genialny krój – co ma swoje odzwierciedlenie w cenie. Wykończone są także ręcznie – widać to przy dziurkach na guziki czy wszyciu podszewki. I nie sposób nie zauważyć tu niedoskonałości.

0406162550312055_1

Moja marynarka z Suit Supply jest wykończona dużo schuldniej. A kosztowała dużo, dużo mniej.

Wiem, że w marynarkach Suit Supply pracy ręcznej jest bardzo mało. Nawet płótno w klapach pikowane jest maszynowo. Ale jeśli efekt jest ładny, schludny i porządny – oraz tańszy – dlaczego wykonane i wykończone ręcznie rzeczy cieszą się opinią dużo bardziej wartościowych? I to nie tylko w sensie gotówki, jakie trzeba za nie dać?

Sprowadza się to do uświadomienia sobie jednej – może trochę nieintuicyjnej – rzeczy: niedoskonałości niekoniecznie są czymś złym.

Obdarzają one ubranie własnym charakterem. Garnitury Sartoria Formosa pokazane wcześniej to ubrania gotowe, z wieszaka – ale żadne dwa nie są jednakowe. To też jedna z tych strasznie fajnych rzeczy dotyczących ubrań bespoke: są niepowtarzalne. I okej, to trochę snobistyczne podejście, ale jednak coś w nim jest.

Poza tym zamawiając rzecz u krawca albo kupując w sklepie sprzedającym krótkie serie ręcznie robionych rzeczy, wiesz gdzie idą wydane przez ciebie pieniądze. A idą do rzemieślnika, który nauczył się swojego rzemiosła i praktykował je przez lata. To coś, co zdaje się powoli zanikać, a warto jednak to jakoś chronić.

Jest też w końcu aspekt estetyczny. Te niedoskonałości są trochę smakiem nabytym: niekoniecznie spodobają ci się, gdy zobaczysz je po raz pierwszy. Ale jest w nich pewna autentyczność, jest coś organicznego – i w pewnym momencie możesz zauważyć, że ta część twojego mózgu wrażliwa na piękno ożywa na ich widok. I będzie to piękno inne niż to wynikające ze sterylnej perfekcji, trochę mniej uchwytne. Ale przecież nie mniej prawdziwe.

Zdjęcia w nagłówku i tekście pochodzą ze strony No Man Walks Alone.