Wracają do mody. I bardzo mnie to cieszy.

cricoteka_21

cricoteka_28

To kolejny niezobowiązujący zestaw na weekend. Prosty – biała koszula, granatowe spodnie, zamszowe loafersy. Bardzo wygodny i świetnie spisuje się podczas tych ostatnich gorących dni lata.

cricoteka_24cricoteka_49

Pomówmy o tych spodniach. Uszyte z granatowego lnu – trochę grubszego niż się spodziewałem, ale o otwartym splocie, więc świetnie oddychającego. Zrobione dla mnie przez Benevento, mają dość wysoki stan, regulatory po bokach i pojedynczą głęboką zakładkę.

Materiał niezbyt dobrze trzyma kant, a kolano ma tendencję do wypychania się nieco – ale taki już urok lnu.

Dla niektórych taki krój może być trochę zbyt oldschoolowy – ale jest po prostu niesamowicie wygodny. Wydaje mi się, że pas spodni jest w odpowiednim miejscu – dość wysoko, żeby nosiło się je komfortowo i koszula się nie wysuwała, ale nie dość wysoko, by zbytnio zdeformować proporcje sylwetki.

cricoteka_31

Ten drugi aspekt może być warty dalszej dyskusji. Zauważyłem, jak zmieniało się moje podejście do spodni z wysokim stanem. Musiałem się do nich przyzwyczaić, zobaczyć trochę rzeczy w takim kroju. Większość spodni dostępnych w sklepach siedzi nisko na biodrach i trudno znaleźć cokolwiek innego. Dlatego początkowo taki krój może się wydawać dziwny.

Moda się zmienia i klasyczny menswear nie jest całkiem na te zmiany odporny. Jeśli nosisz coś, co idzie kompletnie pod prąd – może to wyglądać dziwnie, nieważne czy pasuje do ciebie, czy nie. Jeśli wszyscy noszą wąskie spodnie bez zakładek i z niskim stanem, sylwetka jaką tworzą będzie się stawać dla ciebie coraz bardziej naturalna – bo będzie wszędzie.

Oczywiście trochę inaczej to wygląda, jeśli już masz wyrobiony własny gust i preferencje w kwestii kroju. Ale większość ludzi nie ma, więc rzeczy zgodne z twoim gustem mogą w ich opinii wyglądać jakoś nie tak jak trzeba.

cricoteka_40

cricoteka_48

Generalnie rzecz biorąc, to dość niepożądany efekt. Chyba, oczywiście, że chcesz żeby twoje ciuchy zwracały na siebie uwagę. Ale jeśli nie chcesz, jeśli wolisz być po prostu tym gościem, który dobrze się ubiera, a nie tym dandysem, albo tym kolesiem co nosi dziwne spodnie, możesz się zastanawiać jak tego uniknąć.

Marynarka oczywiście pomaga, ukrywa ten wysoki stan i harmonizuje całą sylwetkę. Możesz zdecydować się też na stan trochę niższy, starając się trafić w ten idealny punkt pomiędzy: jeszcze wygodny, a już nie zbyt dandysi.

Albo możesz z niecierpliwością oczekiwać, aż spodnie z wysokim stanem znowu będą modne i nosić je jak wszyscy.

cricoteka_42

Ja jestem gdzieś pośrodku. Lubię wysoki stan. Lubię też kamizelki, a one obecnie bardzo mocno się wyróżniają. Niechętny jestem, żeby z tych rzeczy zrezygnować. Może kiedyś się na to zdecyduję, w końcu już teraz dużo przyjemności znajduję w tych subtelnych aspektach męskiej klasycznej mody. Ale jeszcze na to nie czas.

cricoteka_56

Koszula – Massimo Dutti // Spodnie – Benevento.pl // Loafersy – Partenope.pl

Zdjęcia: Mariusz Jeziorko (Barwnie.com)