Z rzeczy chodzących mi po głowie od dłuższego czasu: spodnie gurkha.

Spodnie gurkha, jak wiele fajnych rzeczy w modzie męskiej, swoje istnienie zawdzięczają wojsku. Oryginalnie brytyjski projekt ma szczególny system zapięcia, pozwalający łatwo dopasować spodnie w pasie.

Co wygląda naprawdę fajnie.

#gurkhapants #linen #beamsplus

A post shared by @leee.jh on

Pierwszy raz zdjęcia takich spodni zobaczyłem kilka lat temu na blogu Put This On i od tamtego czasu regularnie wracam do nich myślami. Konstrukcja pasa wygląda ciekawie, wyobrażam też sobie, że w połączeniu z wysokim stanem takie spodnie muszą być naprawdę wygodne.

Istnieje szereg wariacji na temat spodni gurkha. Nie wszystkie mi się podobają. Wiele oryginalnych wojskowych projektów to spodnie skrojone bardzo szeroko i pełne detali, które chociaż niewątpliwie funkcjonalne, słabo pasują do innych moich ubrań. Choćby te wszystkie dodatkowe kieszenie.

Ale sporo jest unowocześnionych gurkha, skrojonych nieco bliżej ciała. Nieco – w końcu wysoki stan i podwójne zakładki dodają trochę objętości i miejsca. Pozbawione są też często wielu detali obniżających formalność spodni, za to przyczyniających się do wizualnego chaosu. No i szyte są z najróżniejszych tkanin w najróżniejszych kolorach.

Takie spodnie oczywiście fantastycznie sprawdzają się w casualu, jak demonstruje Shuhei Nishiguchi, dyrektor działu mody japońskiego BEAMS.

Mogą wyglądać niemalże nudno – co traktuję tu jako komplement, bo mam przez to na myśli, że nie zwracają na siebie nadmiernej uwagi. Da się je nosić i nie wyglądają jak część kostiumu. To problem, który zdarza się przy ubraniach wojskowych albo inspirowanych stylem militarnym – ostatecznie nie chcesz wyglądać, jakbyś wybierał się na jakąś rekonstrukcję historyczną. W tym przypadku – okupowanych przez Brytyjczyków Indii.

Ale da się nosić takie spodnie i wyglądać świetnie, dokładając tylko niebieską koszulę:

Casual outfit on a sunny weekend ☀️ ? #gurkhapants #onepiececollar #denimshirt #menswear

A post shared by KaHei Tsui (@kulak) on

밤에도 #hotplace #bridge #single #gurkhapants

A post shared by [Maeryo] Assistant Manager (@botz___) on

Najpopularniejszą tkaniną na spodnie gurkha jest bawełniany twill, taki jak ten, z którego szyje się chino. Są jednak inne opcje. Na lato znakomity będzie len. A jeśli zdecydujesz się na wełnę – czy to będzie hopsack, czy flanela – świetnie sprawdzą się z marynarką i krawatem.

Chociaż nie zamówiłbym takich spodni z wełny czesankowej, do kompletu z garniturem. Nawet dla mnie to nieco za duży zgrzyt stylistyczny.

Pozostaje pytanie: gdzie takie coś znaleźć? Są oczywiście egzemplarze vintage. Nie przyglądałem się natomiast szczególnie ofercie zagranicznych marek RTW, bo wysyłka do Polski jest albo niemożliwa, albo nieopłacalna.

Ale nie tak dawno, sieciowy MTM Luxire.com (pisałem o koszuli jaką od nich zamówiłem) odświeżył swoją stronę internetową. I okazuje się, że spodnie gurkha są w ich ofercie jako jeden z predefiniowanych styli. Gurkha made to measure w takiej cenie? Chyba znalazłem to, czego szukałem.

Nadal nie jestem na sto procent pewny niektórych detali i muszę je przemyśleć przez złożeniem zamówienia. Ale spodziewajcie się na tym blogu zestawów ze spodniami gurkha, prędzej czy później.