Ja się tylko ładnie ubieram.

Bardzo rozpowszechnione wydaje mi się utożsamianie mężczyzny w garniturze z gentlemanem. Problemy z tym są dwa. Pierwszy to cała masa założeń dotyczących tego, co to w ogóle znaczy być gentlemanem. Drugi, to fakt, że te założenia potrafią być niesamowicie różnorodne w zależności od tego kogo spytać. Stąd zdarzają się ludzie – czasami w komentarzach na tym blogu – zdziwieni językiem jakiego używam, poglądami jakie wyznaję, albo tym, że zamiast stać prosto, garbię się jakoś tak w sposób zupełnie nieprzystojący gentlemanowi.

Ludzie mają sporo oczekiwań dotyczących tego, jaki powinien być facet, który ubiera się w eleganckie ciuchy.

Jako z natury jednak trochę kontestator czuję się wręcz w obowiązku te oczekiwania czasem rozwiewać. Ale nie tylko o to chodzi: nie lubię określać się mianem gentlemana, tak jak nie lubię określać się mianem dandysa. A zdecydowanie protestuję, gdy mi przyklejać taką etykietkę tylko ze względu na moje ubrania.

Bo nieszczególnie cenię sobie te wszystkie konwenanse, tradycyjne zasady i role, które gdzieś wiążą się z tym pojęciem. Doceniam czasem ich przydatność, ale nie stanowią one dla mnie rzeczy priorytetowej. A w kontaktach z innymi ludźmi wolę raczej zdać się na empatię, niż zachowywać się w sposób uznawany za poprawny. Czasem efekt jest i tak ten sam. Ale są sytuacje, w których różnica jest uderzająca.

Fakt, że słowo gentleman ma bardzo rozmyte znaczenie nie pomaga. Ludzie nie tylko myślą sobie różne rzeczy, kiedy je słyszą; zostało ono też przemielone i obładowane kolejnymi warstwami skojarzeń przez marketing i reklamy, w których bycie gentlemanem sprowadza się jednak do, cóż, posiadania dużej ilości pieniędzy. To jeszcze bardziej próżne i płytkie niż noszenie ładnych ciuchów tylko dlatego, że są ładne (i blogowanie o tym).

Jeśli sam czujesz się gentlemanem, świetnie – nie zamierzam ci tego zabierać. Ale ja dalej będę klął i się garbił.