W jednym z poprzednich wpisów zaproponowałem zestaw biznesowy dla kogoś, kto nie lubi krawatów. Pociągnijmy ten wątek.

Przyznaję bez bicia, że zestaw składający się z granatowego garnituru i rozpiętej pod szyją białej koszuli troszkę mnie drażni. Oczywiście da się to zrobić dobrze: pięknie skrojony i uszyty garnitur z dobrej tkaniny i z wysmakowanymi detalami się obroni. W większości przypadków jednak nie mamy do czynienia z sartorialnymi perełkami – tylko facetami w garniturach, którzy nie lubią garniturów. Próbują je więc odczarować trochę pozbywając się krawata.

Jeśli jednak zależy ci na tym, żeby wyglądać nieźle, możesz trochę poeksperymentować. Jeśli granatowy garnitur i biała koszula wyglądają ci z krawatem trochę zbyt sztywno, spróbuj wyjść za te ramy. Obecnie większość miejsc pracy bez problemu pozwala na nieco więcej w kwestii indywidualnej ekspresji przez ubiór – dlaczego by z tego nie skorzystać?

Jasne, większość propozycji jakie zobaczysz poniżej zawiera krawaty. Przyjmijmy po prostu, że są opcjonalne – chciałbym zwrócić uwagę na inne rzeczy niż to, co komu akurat zwisa z szyi.

Dołóż wzór

To chyba najprostszy sposób na wyróżnienie się nieco z tłumu tak samo wyglądających gości na przerwie na fajka pod biurowcem. I nie mam na myśli skarpetek w Mona Lisę albo koszuli w kropki – raczej coś klasycznego i dobrze znoszącego próbę czasu.

Można zacząć na przykład od koszuli w paski.

View this post on Instagram

Keep things simple and clean. • 簡、潔。

A post shared by Prologue Hong Kong (@prologuehongkong) on

Szczególnie podobają mi się te szerokie block/bengal stripes, które dodają koloru i odrobiny zamieszania. Biel między kolorowymi polami nieco uspokaja całość, a sam wzór – ożywia.

Wzór na garniturze to też nie jest zły pomysł. Zwłaszcza niskokontrastowe kratki sprawdzą się świetnie – windowpane, Prince of Wales…

Wysokokontrastowy prążek chyba za bardzo kojarzy się z Wall Street i latami osiemdziesiątymi – da się go zagrać subtelniej, ale to nie jest łatwe.

View this post on Instagram

北九州市 Y様 いつもオーダーいただきありがとうございます? 日本が誇る生地メーカー葛利毛織工業のヘビーウエイトのダブルクロスでお仕立ていただきました。 仕立て栄えのする生地です。 耐久性と防皺性を兼ね備えた生地でもあります #葛利毛織工業 #ションヘル #一宮 #ダブルクロス #doublecloth #ネイビースーツ #dominx #2018aw #ネイビースーツ #navysuit #スーツコーディ #オーダージャケット #オーダースーツ #jacketstyle #mensfashion #dandy #今日のコーディネート #メンズファッション #おしゃれさんと繋がりたい #bespoke #suit110 #bespokesuit110 #fukuoka #北九州 #ブライダル #suitsstyle

A post shared by Kazuo Itou (@bespokesuit110) on

Pobaw się kolorem

Stare angielskie powiedzenie no brown in town jest martwe. Od dawna. Nie wierz, gdy ktoś próbuje ci wmówić, że jest inaczej. Spokojne odcienie brązu albo nawet zieleni mogą się pięknie wyróżnić przy zachowaniu profesjonalnego wyglądu.

Czy to musi być garnitur?

Zamiast zakładać na siebie cały garnitur, spróbuj założyć marynarkę z innymi spodniami. To obniży formalność zestawu i być może pozwoli na oswojenie nieco formalniejszych ciuchów – garnitur to jednak jakaś tam psychologiczna bariera i niektórych ludzi rzeczywiście strasznie usztywnia. A istnieje tyle świetnych sposobów na noszenie tzw. zestawów koordynowanych! Najbardziej klasycznym będzie oczywiście kombinacja granatowej marynarki i szarych spodni – działa zawsze. Ale jeśli zdecydujesz się na jakiś wzór na marynarce, istnieje duża szansa, że będzie to wyglądać naprawdę dobrze.

View this post on Instagram

Odd jacket by Fresco.

A post shared by The Anthology Taiwan (@theanthology_tw) on

View this post on Instagram

Gingham check with glen check.

A post shared by The Anthology Taiwan (@theanthology_tw) on

Jeśli jednak zależy ci na granatowym garniturze i białej koszuli…

…to zdecydowanie polecam pozostawienie krawata na swoim miejscu.

To po prostu wygląda dużo lepiej.