Uszyto mi tę marynarkę ubiegłej zimy, a skoro jesień jest już za rogiem, najwyższy czas by podzielić się z wami moimi wrażeniami na jej temat.

Marynarka i kamizelka zostały wykonane dla mnie niedopłatnie. Zespół Macaroni Tomato nie miał wglądu w ten tekst przed publikacją, ani wpływu na jego finalny kształt.

Odkąd pod marką Macaroni Tomato zaczęły pojawiać się ich oryginalne projekty, zacząłem się im bliżej przyglądać. Zawsze jednak jakieś szczegóły mi nie pasowały. Nie, że jest coś z nimi nie tak – po prostu lubię bardzo konkretne rzeczy i wiem jak chcę, żeby wyglądały ubrania, które noszę. Kiedy więc zaproponowano mi uszycie czegoś w ich systemie MTM, zgodziłem się – zmiany, jakie da się wprowadzić w ramach takiego zamówienia powinny być wystarczające.

Zdecydowałem się na marynarkę i kamizelkę z tweedu Abraham Moon – szorstka, mocna tkanina w klasyczną kratkę gun check. Pełny garnitur były jednak przegięciem. Miałem co prawda pomysł na spodnie z tego materiału – luźniejsze, z głębokimi zakładkami, do noszenia z grubym wełnianym swetrem raczej niż z marynarką do kompletu – ale opcje dostępne w systemie MTM nie przewidywały wszystkich dziwactw jakie przyszły mi do głowy. Może to i lepiej, bo pewnie i tak nie nosiłbym ich za często.

Osoby zajmujące się moim zamówieniem wykazywały się dużą wiedzą na temat tego, jak ciuchy mają leżeć, ale także były doskonale oblatane w detalach ich systemu made to measure – który, o ile mi wiadomo, został opracowany specjalnie dla Macaroni Tomato. Mateusz, który zbierał ze mnie miarę na początku, niestety tam już nie pracuje, ale pozostali pracownicy obecni podczas przymiarki radzili sobie również znakomicie. Zaproponowano drugą przymiarkę, ale wolałem, żeby gotowe ubrania przesłać mi do Krakowa. Miałem się odezwać w razie potrzeby wprowadzenia jakichś poprawek, jednak nie było to konieczne; tak marynarka, jak i kamizelka leżały dobrze.

Marynarka jest nieco dłuższa niż typowa marynarka MT w moim rozmiarze; ma zapięcie na dwa i pół guzika, nakładane kieszenie, w ramionach brak wypełnienia, a na plecach – podszewki. Konstrukcja to half-canvas, a szycie w większości jest maszynowe (chociaż dziurki na guziki obszyto ręcznie, bo dodać je trzeba było po przymiarce). Wykończenie oceniam jako dobre.

Podczas przymiarki mogłem wybrać umiejscowienie guzika i odległość między guzikami – co mnie bardzo cieszy, bo właśnie pozycja guzików to jedna z rzeczy, które nie siedzą mi w RTW Macaroni Tomato. Czego nie mogłem zmienić, a chciałbym: klapy wolałbym cięte prosto niż po łuku (jest delikatny, ale jest), obniżyłbym też nieco kozerkę, żeby lepiej pasowała do stosunkowo nisko umieszczonej kieszonki piersiowej.

Nie mam zastrzeżeń co do dopasowania. Marynarka ma trochę luzu, ale zachowuje swój kształt i nie wygląda workowato. Świetnie mieści pod sobą sweter albo właśnie kamizelkę. Niesamowicie lubię tę szorstką, ale ciepłą tkaninę. Rozciąga się ona z czasem tu i tam, dopasowując się do ciała (i jeszcze trochę odformalniając to ubranie).

Muszę jednak też trochę ponarzekać. Niedługo po odbiorze marynarki, puścił środkowy szew na plecach. Z racji braku podszewki, naprawienie tego było bardzo proste i rzecz była raczej drobną niedogodnością niż rzeczywistym problemem. Ale też bardzo nieładnie podarł się przy miejscu wszycia podszewkowy materiał, z którego zrobiono pasek regulujący obwód kamizelki. Do wyboru miałem albo usunięcie go, albo pozszywanie w sposób pozostawiający trwałe ślady – nic takiego mi się wcześniej nie zdarzyło. Trochę to rozczarowujące przy ubraniu z tej półki cenowej.

Podsumowując jednak, jestem zadowolony z tego zamówienia i polecam MT każdemu, kto szuka porządnego MTM. Jeśli odpowiada ci ich styl (z możliwymi niewielkimi zmianami), to niezła opcja. Ludzie zbierający miarę wiedzą co robią, stosunek cena/jakość wypada uczciwie, a ciuchy noszą się bardzo, bardzo przyjemnie.

Marynarka i kamizelka zostały wykonane z tkaniny dostępnej w ubiegłorocznym preorderze jesień/zima.Preorder AW2019 jest dostępny teraz na stronie Macaroni Tomato i zachęcam do zajrzenia i przekonania się, co zespół MT przygotował tym razem.

Macaroni Tomato

Cena marynarki: od 2299PLN // kamizelki: od 799PLN

Zdjęcia: Jakub Płoszaj // studio Studio Vintage